Gbelské ochotnícke divadlo GBELÍK usporiadalo 31.októbra pod holým nebom  koncert divadelníka Mateja Vrbňáka. Táto akcia bola záverečnou fázou rovnomenného projektu Povedzme to hudbou, ktorý divadlo uskutočnilo za finančnej podpory Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy.

O čom celý projekt bol?

Nie vždy vieme všetko vyjadriť slovami, pretože niekedy ani slová nestačia. A ak slová nestačia, povie to hudba.  Inak tomu nie je ani v hrách Gbelského ochotníckeho divadla GBELÍK, ktorého jedinečnou súčasťou sú originálne záhorácke piesne. Ich autorom je divadelník Matej Vrbňák. Z jeho hudby mávame zimomriavky a od úžasu ani nedýchame.  A práve preto by sme chceli šíriť do sveta. Aby ju ľudia mohli počúvať vždy, keď budú mať chuť sa smiať či plakať, keď budú mať chuť potešiť svoju dušu.

Súčasťou divadelných hier boli skvelé piesne, ktorých autorom je jeden z divadelníkov Matej Vrbňák. Človek, ktorý dokáže hudbou povedať to, čo sa nedá vypovedať slovami. Ľudia sa pri počúvaní smiali, aj plakali a pri odchode domov si mnohí pohmkávali záverečnú pieseň….

Odvtedy sa nás mnohí pýtali, kde by si ich mohli počúvnuť a či ich nemáme na CD. Cieľom nášho projektu je bolo teda to, aby sa naša hudba dostala medzi ľudí. Aby si ju mohli kedykoľvek pustiť doma a zaspievať si. Aby si pri nej mohli zaspomínať na našu hru, smiať sa, keď budú veselí a plakať, keď budú smutní. Aby potešila ich duše. A v neposlednom rade aby sa mohla uchovať ako súčasť nášho kultúrneho dedičstva aj pre ďalšie generácie, pretože všetky piesne sú v záhoráčtine, ktorá sa postupne vytráca.

 Celý projekt sa skladal z 3 častí:

– nahratie piesni v profesionálnom nahrávacom štúdiu

– výroba 2CD (Vdoobraní a Červené šatky)

– zorganizovanie koncertu pre Gbely a celé široké okolo, na ktorom si ľudia mohli všetky piesne vypočuť a zobrať si domov CD, aby si ich mohli kedykoľvek pustiť – krst oboch CD bol taktiež súčasťou koncertu.

PREČO MAL PROJEKT ZMYSEL?

Pretože hudba nás spája, pri jej počúvaní sme si všetci rovní. Presne tak, ako sa spieva v záverečnej piesni Vdovobrania:

„Nechvastaj sa, že si lepší,
chytrejší, či bohatý.
Na tento svjet šeci došli
a odejdú nahatí.
Šeci sme si na svjece rovní,
jeden život každý má.
Proto buďme na sebja hodní,
ona, on, ty, lebo já.“