Hra Červené šatky

Divadelná hra Červené šatky je našou druhou divadelnou hrou.

Postáv v tejto hre je neúrekom . Každá z nich je iná a predsa majú niečo spoločné. Všetci by chceli získať dedičstvo po starom gbelskom rodákovi, ktorý zomrel v Nemecku a zanechal tam po sebe slušný majetok. Čoho všetkého budú potencionálni dediči schopní? Ktorý dedič bude pravý a ktorý zasa ľavý? A sú peniaze naozaj tým, čo nám všetkým chýba ku šťastiu?

Námet: Petra Horinková
Scenár: Petra Horinková, Jana Masárová, Radoslav Irša, Petra Volková
Réžia: Radoslav Irša
Hudba/texty: Matej Vrbňák
Kulisy: Jana Masárová, Peter Volek, Petra Horinková, Petra Volková
Kostýmy: Katarína Tomašovičová-Nemcová
Produkcia: Nikoleta Orešanská
Plagát: Radoslav Irša

Podporili nás

Choreografia: Lukáš Jureňa
Fotografie: Ondrej Irša
Kulisy: Marek Masár
Bulletin: Zuzana Došková
Mesto Gbely

Postavy a obsadenie

Upratovačka Gitka

Nenápadná malá upratovačka. V miestnej hierarchii je tak nenápadná, že si ju nikto nevšíma a ona sa pritom pri zametaní dozvedá veľa dôležitých informácií. Všetko vie, všetkých pozná. Dokonalý špeh, ktorý na konci všetkých prekvapí.

Janka Masárová – nenápadná malá žienka s obrovským potenciálom. Jeden z pilierov nášho divadla. Príliš ju nevidíte, nepočujete, ale dotyk jej ruky je cítiť v divadle na všetkom: od scenára cez originálne kulisy až po pomoc všade, kde treba. Nikdy na nič nepovie nie, azda najväčší pracant, ktorého máme. V úlohe Gitky sa našla, je v nej geniálna. Presvedčte sa sami 🙂

Petra Horinková – najdôležitejší člen gbelského divadla. Zbožňovaná, kultúrne rozhľadená učiteľka (každého) roka, environmentálna aktivistka a Perpetum mobile s prenikavým hlasom, je zároveň aj hlavná strojvedúca celého Gbelíka, bez ktorej by tento vlak asi ďaleko nezašiel, prípadne by bezhlavo jazdil do stratena. V divadle má jednoducho všetko pod starostlivým dohľadom a spoľahlivá organizácia jej nie je cudzia. A aby toho nebolo málo, Červeným šatkám vdýchla život práve ona.
PS: popis Petry Horinkovej napísali Radek Irša a Petra Volková 😎

Farár

Mladý farár, ktorý to tu so svojimi ovečkami ťahá nejaký ten rok. Do kostola mu chodia hlavne staré babky a preto chodí za svojimi veriacimi on, pokojne aj na pivko do šenku. Vždy je pripravený prehovoriť im do duše, aby napravil ich drobné hriechy.

Jaroslav Jafa Dvořák – človek, ktorého ešte nikto nikdy nevidel zamračeného, stále sa na všetkých usmieva 🙂 Výborný futbalista, na skúšku vždy dobehne z nejakého zápasu priamo na pódium a čerstvý otec malej Aničky, za ktorou vždy beží po skúške. Univerzálny herec, ktorý dokáže zahrať čokoľvek 😎

Radoslav Irša – najväčší profesionál, akého máme. Réžiu vyštudoval až v ďalekom Anglicku a jeho prítomnosť v divadle je nenahraditeľná a neoceniteľná. Okrem réžie sa podieľal aj na písaní scenára a v tejto hre bude mať premiéru aj jeho herecké umenie. A že musí podať fakt dobrý výkon, je viac než jasné – v obecenstve ho bude profesionálnym okom sledovať jeho manželka – známa moderátorka z RTVS 🙂

Iskričky

Malé deti, ktoré sa poctivo pripravujú na rolu pionierov a popri tom obstarávajú drobné nákupy, pri ktorých treba vystáť nejakú frontu pred obchodom. Tak ako deti v každej dobe si užívajú bezstarostné detstvo.
Z našich gbelíkovských iskričiek by mali radosť všetci súdruhovia. Milé, slušné, múdre, premianti triedy, víťazi rôznych vedomostných či športových súťaží, naj žiaci tried.

Zuzanka a Dominik Ružičkovci – deti divadelného Džonyho a Mariky alias Vlada a Martiny Ružičkovcov

Julinka Vrbňáková – dcéra nášho gbelského Eda Sheerana alias Maťa Vrbňáka 🙂

Hanička Kumpanová – sestra divadelného Palinka alias Adama Kumpana

Uznávam, už je toho rodinkárstva priveľa 🙂 Ale keď talent sa väčšinou dedí a tieto deti ho dostali do vienka viac než dosť 🙂

Šenkérka Marika

Šenkérka v miestnom šenku. Mladá kočka, na hlave blond trvalá, vo vlasoch čelenka, vymaľovaná, vymódená, v krátkej sukni a tričku z tuzexu. Večne žuje žuvačky, robí veľké bubliny a oči na Džonyho. Podobne ako on si žije bezstarostný život a o ostatných sa nestará.

Veronika Eventya Hyžová – rodáčka Z Petrovej Vsi, najmladšia dospelá v našej zostave a čerstvá maturantka v jednom. Mohli ste ju vidieť v úlohe Jožiny vo Vdovobraní.
S Marikou ju spája mladosť a bezstarostnosť 🙂

Martina Ružičková Komorníková – náš ďalší nováčik. Manželka predstaviteľa Džonyho Vladu, s ktorým tvoria na pódiu perfektný pár. Osoba, ktorá si o sebe myslí, že nehrá dobre a pritom nám všetkým hneď na prvej skúške svojim talentom vyrazila dych. Uvidíte sami 🙂

Dídžej a vekslák Džony

Ostatní o ňom hovoria, že je exot. Oblečený v šuštiakovej súprave, s veľkým magičom na pleci a bonami ukrytými vo vačku. Svojim zákazníkom zoženie naozaj všetko. Po večeroch hráva mladým na čaji a potajomky nahráva pásky so zahraničnými pesničkami. Z ničoho si nič nerobí a žije si svoj diskopríbeh.

Janíček Hnátek – ktorého sme vám predstavovali už minule (áno, to je ten, čo vie naspamäť celú hru 🙂 )

Vladimír Ružička – ktorého určite poznáte z jeho mnohých vystúpení vo folklórnej skupine Gbelan. Ak stále neviete, tak to je otec tých dvoch roztomilých dvojičiek v krojoch, ktoré všetkým učarovali na Gbelskej paráde či hodoch.

Ani na jedného z nich by ste nepovedali, že je to exot. Dokážu teda exota zahrať? Skúste pozrieť fotky a bude vám to jasné 🙂 🙂 🙂

Učitel Vlada

Učiteľ hudby, ktorý učí Dášku hrať na saxofón. Nedal sa strhnúť dobou, v ktorej žije, má bystrý úsudok a trefné poznámky na veci, ktoré sa dejú okolo neho. Neposudzuje ľudí podľa postavenia či politického zmýšľania, ale podľa ich správania.

Peter Krchňavý – ktorého excelentné výkony vo Vdovobraní patrili k tým najlepším. Keď sú v zákulisí všetci nervózni a vystresovaní, on je vždy v pohode a vymýšľa s deťmi. Mnohí ho určite poznáte ako vedúceho z kresťanských táborov. A aby tých rodinných väzieb nebolo málo, v reálnom živote je bratranec Dominiky Masarykovej, divadelnej Dášky.

Matej Vrbňák – náš divadelný hudobný boh. Ak je niekto v divadle (okrem režiséra pochopiteľne 😜) nenahraditeľný, je to práve on. Keby sme ho nemali, mohli by sme celé divadlo rozpustiť. Všetky piesne v Červených šatkách – texty aj hudba – sú jeho vlastná tvorba a sú neskutočne dobré – dopovedia nedopovedané, chytia za srdce, prinútia vás rozmýšľať ❤️

Ján Hnátek – náš divadelný nováčik, pôvodne prijatý na úplne inú rolu (uvidíte neskôr). Keď sme však zistili, že potrebujeme ešte jedného učiteľa, naučil sa všetky texty za jeden jediný týždeň. A keby len tieto, on ich ovláda všetky. Občas sa všetci bojíme, že to postupne zvládne zahrať sám úplne celé 🙃😎

Palinek

Syn pani doktorky. Rozmaznaný chalan, ktorý nemusí poslúchať a všetko mu prechádza, pretože každý problém mu mamička vyžehlí. V škole nedáva pozor, najviac ho baví robiť si pred ostatnými posmech z Dášky. Triedna učiteľka ho súkromne „doučuje“ – dáva mu popredu všetky písomky, aby mal dobré známky.

Beník Tomašovič – ktorého už môžete poznať z Vdovobrania alebo ako syna našej divadelnej Božky alias Katky Tomašovičovej. Má bohaté skúsenosti literárno – dramatického odboru v gbelskej ZUŠke a jeho prevedenie džina z Aladina na tanečných vystúpeniach alebo spevácke sóla z hudobného odboru sú jedinečné. Umelec už od malička 😎

Matúš Sovič – syn divadelnej učiteľky alias Katky Pálenyikovej. Divadelníctvo podedil po pradedovi pánovi Pilárikovi a postava Palinka mu celkom sadla – hlavne, keď sa na javisku doťahuje s Dáškou, ktorú hrá jeho sestra Lili 🙂 Podobne ako Beník má kopu skúseností zo ZUŠky – najmä zo scénok z ľudového tanca.

Adam Kumpan – pravý opak Palinka – milý, slušný, veľmi múdry. Rubbikovu kocku poskladá najrýchlejšie zo všetkých divadelníkov 🙂 Pred naším divadlom navštevoval divadelný krúžok v škole, kde hral niekoľko postáv a nezabudnuteľný bol ako malý princ na vianočnom vystúpení ZŠ Gbely pred 2 rokmi.

Doktorka Iveta

Pani doktorka. Arogantná panička, ktorej ostatní nesiahajú ani po členky. Manžel je vysokopostavený pán na ministerstve. Vďaka nemu má všetko, po čom túži a hlavne výsady, ktoré patrične využíva. Nikdy nečaká v rade na banány, nikdy nepoprosí či nepoďakuje. Má pocit, že celé mestečko jej musí ležať pri nohách.

Nikoleta Machačová Orešanská – ktorú poznáte už z Vdovobrania a ktorá nemusí ani pusu otvoriť a zahrá to len pohľadom. Profesionálka od hlavy až po päty, vždy si dokonale naštuduje nielen text, ale aj charakter postavy, nacvičí mimiku, gestikuláciu, proste všetko 🙂 V reále ju môžete poznať z najlepšej gbelskej kaviarne U cvčka, kde o.i. chystá fantastické rauty alebo z kopy iných aktivít v Gbeloch, najnovšie z letného kina.

Martina Čárska – divadelný nováčik, ktorý sa absolútne nedá zahanbiť staršími kolegami. Hrá takisto bravúrne, keď zatne zuby a začne „vychovávať“ svojho divadelného syna Palinka, stojíme v pozore všetci 🙂 V reálnom živote sa s ňou môžete stretnúť, keď pôjdete niečo vybavovať do pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Skalici, ktorej šéfuje.

Učiteľka Pavlína

Triedna učiteľka ôsmakov. Deti hodnotí podľa postavenia rodičov a tak sa k nim aj správa. Myslí si o sebe, že je spravodlivá, vzdelanie predsa nemôžu dostať tí, ktorí pre tento štát nič nerobia, vzdelanie si treba zaslúžiť. V škole zisťuje, kto bol včera v kostole, koho rodičia sa večer modlia, kto má farebný televízor. Sníva o mieste riaditeľky.

Katarína Pálenyiková – skutočná pani učiteľka zo škôlky. Herecký talent má v krvi po dedkovi – pánovi Pilárikovi, starom gbelskom ochotníkovi. Svojím hereckým umením nám ostatným občas vyrazí dych a na poslednej (verejnej) skúške získala divadelného Oscara 😎

Katarína Bellayová – rodáčka zo Skalice, znamenitá herečka so skúsenosťami z iných divadiel. Sme radi, že nakoniec zakotvila u nás, pretože je ozaj talent. Dokáže zahrať čokoľvek. V súkromí pravý opak učiteľky Pavlíny – milá, úprimná. nekonfliktná.😇

V oboch alternáciách sa máte skutočne na čo tešiť 🤩🤩🤩

Dáška

Dcéra Mišu a Hanky, jedináčik. Inteligentná, milá, slušne vychovaná. Veľmi talentovaná, hrá na saxofón. Momentálne je v 8.triede a chcela by ísť študovať na konzervatórium, v čom ju podporuje aj jej učiteľ hudby, ale keďže žije v rodine emigranta, dobrý posudok zo školy nemôže čakať.

Liliana Sovičová, Dominika Masaryková a Karolína Volková.
Všetky tri sú aj v reálnom živote podobné svojej postave: milé, slušné, inteligentné. Sme radi, že ich máme nielen v divadle, ale aj v našom meste, pretože keď nám tu budú vyrastať takíto mladí ľudia, nie je tu ešte nič stratené 🥰🥰🥰

Hanka

Manželka Mišu, kedysi nádejná operná speváčka. Kvôli veľkej láske opustila kariéru a žije s mužom v malom mestečku. Pracuje ako sekretárka na miestnom MNV a vedie spevácky zbor v kostole. Stará sa najmä o svoju rodinu a pletky v mestečku si nevšíma. Sníva o lepšom živote pre svoju rodinu.

Petra Volková – skutočná manželka Mišu č.1, čiže Peťa Volka. Aktívna osôbka, poslankyňa, predsedníčka v radách rodičov či rodičovských združeniach. Veľká diplomatka, ktorá krotí neprimerané vášne 🙂 Veľká opora nášho divadla – okrem toho, že je pokladníčkou, zariadi všetko, čo treba – či už treba pomôcť s písaním scenára, maľovaním kulís, sťahovaním, zháňaním vecí či vybavovaním všetkého možného – od priestorov až po špendlíky 🙂

Kurcová Kika – skutočná manželka Mišu č.2 – Jožku Kurca. Ak ju poznáte len z videnia a máte pri nej pocit, že by ani muche neublížila, máte pravdu 🙂 Podobne ako jej muž, ešte nikdy na nikoho nezvýšila hlas, nepohádala sa, nepobila 🙂 Ale na javisku sa hádať bude musieť, veď čo by to bolo za hru bez poriadnej hádky 🙂

Miša

Vyštudovaný inžinier, ktorý robí na Nafte na veži, pretože jeho brat emigroval do Kanady a on teraz patrí medzi nepriateľov štátu. S dobrým srdcom, kresťansky založený, má veľmi pekný vzťah s manželkou aj s dcérou. So všetkými si vychádza, keď môže, pomôže.

Peter Volek – ktorého povahové vlastnosti boli inšpiráciou pri vytváraní tejto postavy. Určite ho všetci poznáte z obchodu od Masaryka, kde je vždy milý, usmiaty a ochotný. Okrem hereckých schopností aj v divadle pomáha, kde sa dá – vyrába kulisy, zapája káble, opraví, čo sa pokazí. Človek, na ktorého je vždy spoľah 🙂

Jozef Kurc – ďalší rodák z Petrovej Vsi a ďalší milý chlap, v divadle ešte nikdy na nikoho nezvýšil hlas a z tváre mu ešte nezmizol úsmev. Tí, ktorí cestujete autobusom, ho môžete poznať ako výborného šoféra s ľudským prístupom a figliarskym úsmevom 🙂

Staňa

Stavbyvedúci, ktorý patrične využíva dobu, v ktorej žije. Riadi sa heslom: kto nekradne, okráda svoju rodinu. Vždy má niečo na predaj, raz tehly, inokedy cement. Vďaka svojej práci a materiálu zo štátnych stavieb si postavil dom a teraz rozmýšľa nad chatou v Adamove.

Ondrej Chocholáček – gbelský poslanec, dlhoročný organizátor kresťanských táborov a človek, vďaka ktorému ste mohli posledný rok a pol sledovať omše online 😇

Igor Juriga – ktorého môžete poznať ako starejšieho na svadbách. Rodák z Petrovej Vsi a herec, ktorý dokáže zahrať absolútne všetko s úplnou ľahkosťou 😎
Obaja spolu s „manželkami Božkami“ tvoria dvojice, ktoré vám zaručene vyčaria úsmev pod rúškom 😀😀😀

Božka

Predavačka v obchode so zmiešaným tovarom. Manželka Staňu, s ktorým tvorí dobre zohratú dvojku. V obchode urobí s nedočkavými zákazníkmi raz dva poriadok a má v tom pekne systém. Pani doktorke vždy vytiahne tie najlepšie kúsky spod pultu. Veď predsa vie, ako to chodí a čo sa patrí. Túži po všetkom, čo majú ostatní.

Katarina Tomasovicova-nemcova, ktorú iste všetci poznáte z Baltipu, kde na rozdiel od Božky nerobí medzi zákazníkmi rozdiely a vždy každému ochotne poradí 🙂

Marcela Trubirohová, policajtka, ktorej neúprosnému pohľadu na letisku nikdy nič neujde 🙂

Obe rázne ženy, ktoré sa tejto úlohy zhostili nadmieru dobre a máte sa na čo tešiť 😎😎😎

© Autorské práva - Gbelské ochotnícke divadlo Gbelík